Toprak ıslahı İçin Organik Gübre Kullanımı

Toprak ıslahı İçin Organik Gübre Kullanımı

Toprak ıslahı için Organik Gübre Kullanımı etkileri ve nelere dikkat edilmesi gerekir.

Toprak canlıların yaşamlarını sürdürmesi için son derece önemlidir. Bitkilerin gelişimi için ise toprağın bitkinin ihtiyaçlarını karşılayan zenginliğe sahip olması gerekir. Toprak hava olayları ve benzeri durumlar ile sürekli olarak zenginleşen ya da belli durumlarda fakirleşen bir yapıya sahiptir. Kimi zaman ise belli maddelerde fakirleşme olurken diğerleri aynen kalabilir.

Toprak verimliliğinin artırılması için ise toprak ıslahı işlemlerine yer açılır. Toprak ıslahı işlemlerinde birçok farklı çalışma yapılır. Drenaj yapılmasının yanı sıra toprak ıslahında havalandırma işlemlerine de yer verilir. Su tutma ve işlenebilirliğini yanı sıra toprak rengi de ıslah işlemlerinde gerçekleştirilen uygulamalardır.

Toprak çeşitlerine göre ıslah işlemlerinde farklılıklar olmaktadır. Bu aşama da toprak çeşidinin de doğru şekilde belirlenmesi son derece önemlidir. Toprağın ihtiyacı olan çeşitliğe sahip olmasında ise organik gübre kullanımlarından yararlanılmaktadır.

Toprak ıslahı

için organik gübre kullanımında organik gübre çeşitleri arasından hangisinin tercih edilmesi gerektiğinin belirlenmesi de önemlidir. Toprağın neye ihtiyacı olduğunun belirlenmesi için ise toprak analizi çalışmasından yararlanılmalıdır. Özellikle çiftçilik ile uğraşanların ya da yeni başlayanların bu çalışmaya yer vermeleri ihtiyaç oranında organik gübrenin ya da organik gübrelerin kullanılmasında destek olur.

Toprak analizi çalışması sonrasında elde edilen verilere göre hangi organik gübrenin kullanılmasının toprak için daha faydalı olacağı belirlenebilir. Fakat bu tek başlına yeterli bir sonuca ulaşılmasına destek olmamaktadır. Aynı zamanda toprak alana yetiştirilecek olan bitkinin ihtiyaçları da önemlidir.

Toprak ıslahında bitki ihtiyaçlarına uygun olan işlemlere yer açılmalıdır. Hangi bitkinin neye ihtiyacı olduğu konusunda bilinen çalışmalar bulunmaktadır. Buna göre toprak analizi ve bitki ihtiyaçları karşılaştırılarak en uygun olan gübreleme çalışmasına yer açılabilir.

Toprak Islahında

Kullanılabilecek Olan Organik Gübreler
Toprak ıslahı işlemleri aslında toprak düzenleme çalışmasıdır. Toprakta eksilen birçok maddenin yerine konarak alandan verim elde edilmesini sağlamaktadır.

Toprak ıslah işlemlerinin yapılışında ise kullanılabilecek farklı doğal gübre çeşitleri bulunmaktadır. Hayvansal gübrenin yanı sıra hümik asit, pomza, leonardit gübre, torf, yeşil gübre, sıvı organik gübre gibi birçok çeşit bulunmaktadır.

Toprak ıslahı işlemlerinde kullanılması gereken gübre çeşidinin belirlenmesi işlemlerinde ise öncelikle bilinmesi gereken bazı detaylar bulunur. Alanda ekimi yapılacak olan bitkinin gereksinimleri ve toprağın eksiklerinin bilinmesi kullanılması gereken gübre çeşidinin belirlenmesi aşamasında önemlidir.

Toprak ıslahı çalışmalarında kullanılacak olan gübre çeşidi için öncelikle toprak analizi raporunun alınması gerekir. Toprak analiz rapor sonuçlarına göre ekim yapılacak olan bitkinin ihtiyaçları karşılaştırılır. Artık son noktaya gelinerek organik gübre seçimine sıra gelir.

Organik gübrelerin özellikleri arasında gübrelerin zengin olduğu seçimler belirlenmiştir. Tüm bu detaylara göre organik gübre çeşidini belirleyebilirsiniz. Seçimlerinizde tek bir organik gübre kimi zamanda istenen verimlilik açısından yeterli gelmeyebilir. Bu durumda iki çeşit organik gübreyi kullanmanız da toprak ıslahının gerçekleştirilmesi aşamasında son derece önemlidir.

Organik Gübre Satın Almada Nelere Dikkat Etmeli?

Organik gübre ya da doğal gübre olarak ifade edilen gübrelerde ilk akla gelen hayvansal gübre olmak ile beraber doğada gelişim göstererek doğal birçok mineral ve madde açısından zengin olan gübre çeşitleri de bulunmaktadır.

Organik gübre satın alma işlemlerinde ise toprak ihtiyacının yanı sıra bitkilin ihtiyaçlarının da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Birçok farklı bitki farklı gereksinimlere ihtiyaç duyar. Bu gereksinimin topraktan elde edilmesi ise bitkinin gelişimini olumlu yönde etkilerden aynı zamanda verimliliği de katlamaktadır.

Tarımsal faaliyette bulunulmasının yanı sıra sadece hobi olarak yapılan tarım işlemlerinde de doğru gübreleme bitkinin veriminde etki edecek olan önemli bir detaydır. Gübre kullanımlarında ihtiyaca uygun olan tercihin gerçekleştirilmesinde kimi zamanda iki organik gübre karışımının kullanılması daha fazla verime etki eder. Bunun için ise doğru bir toprak analizinin yapılmış olması önemlidir.

Organik gübre satın alma işlemlerinde toprak analizi işlemlerinin raporlanması ve bitki ihtiyacına uygun olan gübre ya da gübrelerin belirlenmesi akabinde uygulama alanı için ne kadar gübreye ihtiyaç duyulduğunun bilinmesi gerekir.

Genel olarak gübre hesaplama işlemlerinde gübre çeşidine göre dönüm olarak verilen pratik hesaplamalardan yararlanılır. Böylelikle bir dönüm için ne kadar bir gübrenin kullanılması gerektiği de ortalama olarak verilmiş olur.

Toprak ıslahında gübreleme işlemlerinde tüm bu bilgilerin edinilmesi ve ihtiyaca uygun özelliklere sahip olan yeterli miktarda gübrenin satın alınması sonrasında uygulama için en doğru zamanında belirlenmesi lazım gelir. Doğru zamanda yapılmayan gübreleme her ne kadar toprağın ıslah olmasını sağlasa da bu bitki gelişimi sonrasında olması durumunda bitkiden elde edilecek olan verime olumlu etki sunmaz. O sebep ile organik gübre kullanımlarında tüm detayların yanı sıra doğru zamanda gübrelemenin yapılması da gerekmektedir.

Organik Gübre Nereden Satın Alınır?

Toprak ıslahı çalışmasında toprak çeşidine göre birçok farklı çalışmanın yapılması gerekir. Doğru bir ıslah çalışması sonrasında ise toprağın gerekli olan zenginliğe sahip olması için ise gübreleme işlemlerinden yararlanılmaktadır. Toprak ıslahı için en uygun özelliklere sahip olan gübre çeşidinin belirlenmesi için ise toprak analizi raporu ile ekimi yapılacak olan bitkinin ihtiyaçları karşılaştırılır. Bu karşılaştırma akabinde en doğru organik gübre çeşidi de belirlenir.

Organik gübre satın alma işlemlerinde uygulama alanı için ihtiyaç duyulan organik gübre çeşidinin bulunması da önem taşımaktadır. Toprak ıslahı çalışmanızda toprağınızın verimliliğini artıracak olan gübre çeşitlerini Tamcı Organik Gübre’ den temin edebilirsiniz. İhtiyacınıza uygun olan tüm gübre çeşitlerinin yer aldığı ürün listesinde aynı zamanda farklı miktarlara sahip olarak satışa sunulan gübrelerde bulunmaktadır. Böylelikle ekim yapılacak olan alanınız için gereksinim duyduğunuz gübre miktarını kolaylıkla satın almanız da mümkün olur.

Toprak ıslahı için organik materyal içeren gübreler öneriyoruz. Bunun için Tam Humate Plus kullanabilirsin.

Link:

Wikipedia Toprak Islahı

Bir yanıt yazın